VİZYONUMUZ & MİSYONUMUZTeknik insanlar için bu çılgın görünen adımı atmamızda, yıllardır insanlığın hizmetine kazandırdığımız yapılardaki bize düşen karbon ayakizi payını dengelemek sorumluluğu da yatıyor.Ayrıca günümüzde ekonominin lokomotifi ve klasik yatırım aracı haline gelen beton yığınlarına bir alternatif olduğunu da görmek ve göstermek istiyoruz. Ana ilkemiz sürdürülebilirlik, yaşam amacımız da bizden sonra geleceklere birşeyler bırakabilmek ise, zeytinden daha güzel bir yatırım olamazdı. O zeytin değil mi ki, onlarca, yüzlerce değil, binlerce yıldır varolmuş, nesilleri beslemiş. Ne bilge bir ağaç ki, gözünün önünde medeniyetler kurulmuş, yok olmuş, yenileri gelmiş , o ise aynı yerinde öylece bereketini sunmaya devam ediyor. Sırf bu yüzden, kesmek köklemek şöyle dursun, herbir zeytin ağacının önünde saygı ile eğilmeliyiz.

Diğer bir misyonumuz da, Türk zeytinyağını dünyada hakettiği marka değerine ulaşmasına katkıda bulunmak. Üretimden tüketime kadar tüm aşamaları gereken en doğru şekilde uygulayıp, yüksek kaliteyi ilk elden tüketiciye sunmayı amaçladık.

Öyle onbinlerce zeytin ağacımız yok, küçük ölçekli, butik bir işletmeyiz. Az olsun, öz olsun, bir de yavaş olsun. Slow food, Slow olive.
(amacımız gittikçe hızlanan, yüzeyselleşen ileri teknolojinin getirdiği koşuşturmadan bir nebze olsun uzaklaşmak, hayatı ve anı tadına vararak yaşamak ve yaşatmak. Ağaçlarımızın bakımına ve hasata bu felsefe ile yaklaşıyor, hem teknolojinin sunduğu imkanlardan hayatı kolaylaştıran çözümleri kullanıyor, hem de gelenekselden kopmadan, emek ve özveriden kısmadan çalışıyoruz.)

NEDEN AYVALIK ?Ayvalık zeytinyağı, kendine has kokusu, aroması, tadı ile dünyanın en iyi zeytinyağlarının elde edildiği bir bölge. Bölgenin kendine has toprak yapısı, Kaz Dağları’ndan gelen bol oksijen ile Ege’nin tuzlu denizinden rüzgarların yıl boyu taşıdığı otantik tat ve aromalar, buranın zeytinyağını özel kılıyor. Montis Zeytinyagı “Ayvalık Coğrafi İşareti”ne sahiptir. Aldığınız çok özel ürünün ambalajında bu işareti gördüğünüzde, zeytinyağınızın bu bölgeye has özellikleri taşıdığından emin olursunuz.

NEDEN MONTİS ?Zeytinliğimizdeki ağaçlar Kaz Dağları’na ve Ege Deniz’ine doğru eğimli olan yapısı ve bol rüzgar alan tepedeki konumu ile bu özelliklerden payını fazlası ile alıyor. İşte bu, daha sonra sayılacak birçok faktörün yanında, Montis Zeytinyagı’nı çok özel yapan nedenlerden sadece biri. “Montis” ismi de buradan geliyor, Latince olan kelime, dağdan, tepeden, zirvede anlamına geliyor. Böylece hem zeytinliğin konum özelliklerini, hem de zeytinyağının eşsiz kalitesini simgeliyor.

Küçük olmamızın sağladığı en önemli avantaj da, “tek bahçe zeytinyağı” olarak tanımlanabilir. Kendi bahçemizden elde edilen zeytinyağı, başka bölgelerden gelen farklı karakter ve kalitedeki yağlarla karıştırılmadığı için, çok belirgin bir nefasete ve aromaya sahiptir. Diğerlerinden kolayca ayırdedilebilir. Aynen İskoçların single malt viskisi gibi! Montis Zeytinyagı bir “single yard olive oil”, yani tek bahçe zeytinyağıdır.

Zeytinliğimizdeki ağaçlar yaklaşık 80-100 yaşlarındadır. Delice denen, yabani şekilde yetişen zeytin ağaçlarının ehlileştirilmesi ile büyümüşlerdir. Olgun ağaçların meyvasından elde edilen zeytinyağı daha lezzetlidir. Odunsu yavan bir tat yerine, meyvemsi tadı, boğazı saran kıvamlı dokusu vardır.

Bütün bu kendine has özellikleri doğası gereği barındıran zeytinlerin bakımı ve hasatı sırasında biz de üzerimize düşen herşeyi layıkı ile yapmaya çalışıyoruz. “İyi Tarım Uygulamaları Sertifikası”na sahibiz. “Organik” tanımının bir tık altı olan bu terim şu demek: kimyasal gübre kullanılmaz, yalnızca izin verilen belirli doğal gübreler ve ilaçlar kullanılır. Bakım, budama, atıkların yönetimi, işçilerin hijyen ve çalışma koşulları gibi birçok faktör yüksek standartlarda sıkı ve düzenli denetime tabidir.

Şehir efsanesidir, hep söylerler zeytinin var yılı yok yılı olur diye. Ben buna inanmayanlardanım. Zeytine doğru bakar, hasatı doğru yaparsanız, o da her yıl size ürün verir. Bizzat yaşadım ve tecrübe ettim. Hasatta geleneksel yöntem, sırıkla dallara vurarak olgunlaşan zeytinlerin yere serilen sergiler üzerine düşürülmesidir. Bu yöntemle dallar darbeler sonucu zarar görür ve bir sonraki dönemde meyve verecek olan filizler de dökülür ve bu dalların kendini toparlaması ancak iki yıl sonraki dönemde olur. Peki, doğru hasat nedir? zeytin toplama işi sırttan akülü, teleskop sapı olan, titreşimli bir tarak gibi çalışan elle hasat makinaları ile yapılmaktadır. Bunun yanında büyük ölçekli zeytinlikler için ağacı gövdesinden kavrayıp sarsan hidrolik titreşimli hasat makinaları da vardır. Hasat zamanı bizim için yılın en zevkli zamanıdır. Montis Zeytinyagı erken hasat edilir. Böylece zeytinyağı içerisindeki şifalı besin öğelerinin en yüksek miktarda olduğu zamanda toplanarak, bu şifalı besinden en yüksek oranda faydalanılması amaçlanır. Erken hasatta bir litre yağ elde etmek için gereken zeytin miktarı, olgun zeytinlerden yaklaşık %70 İla %100 daha fazladır.

Toplanan zeytinler uygun koşullarda, aynı gün içinde fabrikaya ulaştırılır ve 24 saatten daha kısa bir sürede sıkıma girer. Bu da zeytinyağının yüksek kalitesini ve düşük asit oranını korumak için önemlidir.

Son teknoloji ile donatılmış, hijyenik tesislerde kontüni sistem ile sıkım işlemi yapılır. Bu sistem zeytin hamurunun hava ile temasını en aza indirerek yağ içerisindeki antioksidanların özelliğini korumasını sağlar ve geleneksel taş baskı yönteminden çok daha hijyeniktir.

Montis Zeytinyagı soğuk sıkım yapılarak elde edilir ve ısı ile bozulan faydalı bileşenlerin bir kayba uğramadan zeytinyağı içerisinde kalmasına olanak verir. Aslında bu bir meyvesuyu sıkma işlemidir.

Montis Zeytinyagı, hava almayan inox (paslanmaz çelik) tanklarda dinlendirilir ve tortunun dibe çökmesi beklenir. Ayrıca bir filtreleme işlemi yapılmaz, filtresizdir. Bu da yine daha az proses demek olduğundan, yağın kendine has aroması korunmuş olur. Bu şekilde şişelenen ve tenekelere doldurulan yağın dibinde zamanla tortu oluşabilir, ve tamamen doğaldır. Ancak bu tortuların yağın tadına etki etmemesi için, paket açıldıktan sonra 2-3 ay içinde tüketilmesi veya posanın yağdan ayrılması tavsiye edilir.